26.03.2017r. Ginące pszczoły windują ceny miodu26.03.2017r. Ginące pszczoły windują ceny miodu

„Jeśli pszczoła miodna zniknie z powierzchni Ziemi, człowiek będzie miał nie więcej niż cztery lata życia”

Niemieccy pszczelarze biją na alarm: co druga pszczela rodzina nie przetrwała zimy. Coraz mniejsza populacja pszczół oznacza mniejsze zbiory miodu i jego wyższą cenę.

Na międzynarodowym rynku miodu już obserwujemy wzrost cen, szczególnie w krajach poza Unią Europejską. Nie ma jednak wątpliwości, że wzrosty czekają nas także i na krajowym rynku – mówi Adam Mosch, dyrektor handlowy w firmie Corpo, zajmującej się obrotem miodem
i produktami pszczelarskimi.

Za wzrosty cen na globalnym rynku zapłacą nie tylko odbiorcy na rynku hurtowym, ale również odbiorcy końcowi, czyli klienci, którzy sięgną w sklepie po słoik z miodem. Polacy szczególnie chętnie kupują ten produkt w miesiącach zimowych (na które przypada 70% całorocznej sprzedaży). Patrząc na miniony, zimowy sezon, można zauważyć, że Polacy spożywają coraz więcej miodu. Wprawdzie wciąż nam jeszcze daleko do unijnej średniej przekraczającej 1 kg , ale zbliżamy się do spożycia na poziomie 0,7 kg rocznie na osobę. Polacy wciąż najchętniej wybierają miód wielokwiatowy, lipowy i akacjowy, choć wyraźnie widać również rosnące zainteresowanie miodem bio, czyli w pełni ekologicznym. Corpo odnotowuje zwiększone zainteresowanie tego rodzaju miodem również wśród producentów żywności, którzy wykorzystują ten surowiec do produkcji płatków śniadaniowych czy wsadów do jogurtów.

Trzeba pamiętać, że pszczoły odpowiadają nie tylko za produkcję miodu. Są owadami odpowiedzialnymi za ¾ całkowitej produkcji roślin uprawnych na całym świecie. Zapylanie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju upraw owoców i warzyw. Greenpeace wylicza, że gdyby niemożliwe było zapylanie polskich upraw przez owady, wartość zbiorów byłaby niższa o 4,1 mld zł (dane dotyczące 2015 roku).

Wymieranie pszczół jest również zagrożeniem dla światowej gospodarki. Pod koniec ubiegłego roku naukowcy z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii opublikowali raport, w którym określili, że od pracy pszczół miodnych zależy 1,4 miliarda miejsc pracy.

Firma Corpo aktywnie włącza się w popularyzację wiedzy na temat znaczenia pszczół dla gatunku ludzkiego. W ubiegłym roku spółka sponsorowała powstanie filmu „Łowcy miodu”.  Corpo sp. z o.o.  sp. k. to jedna z największych w Europie firm zajmujących się obrotem miodem i produktami pszczelarskimi. Jest kluczowym aktywem notowanego na rynku NewConnect holdingu M FOOD. Corpo pozyskuje towar głównie od producentów
i pośredników z Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) i Azji. Spółka sprzedaje produkty do odbiorców, głównie w krajach Europy Zachodniej, Polski oraz Ameryki Północnej. Ponad 60% sprzedaży holdingu w 2016 roku trafiło na rynki zagraniczne.

Informacja prasowa do pobrania:

M FOOD INFORMACJA GINACE PSZCZOLY

Kontakt i informacje:

tel.: +48 733 339 359
e-mail: mfood@carda.pl

CARDA Consultancy S.A.

www.carda.pl